Alena z Oravy drží slovenský aj český rekord: Vyrezávané portréty jej podpísali prezidentka aj Gombitová

Zdroj: Alena Mrekajová

Rodáčka z Námestova žijúca v Bobrove Alena Mrekajová, je držiteľkou slovenského a českého rekordu v drevorezbe.

Ten slovenský má za autorstvo myšlienky a realizáciu reliéfu Poslednej večere, kde každého apoštola vytvoril iný drevorezbár.

Inšpirovala ju príroda

Drevorezbe sa naplno začala venovať pred desiatimi rokmi. Jej inšpiráciou bola príroda. Okrem rôznych dlát používa, ako jedna z mála drevorezbárok na Slovensku, aj motorové píly.

Diela má aj v Amerike

Cudzia jej nie je ani sochárčina. Tesá sochy do pieskovca. Jej diela sa nachádzajú už aj v USA, Francúzku, Rakúsku, Poľsku, Čechách a po celom Slovensku od Košíc, Kráľovej studni cez Vlkolínec, Oravu až po Bratislavu. Boli vystavované aj v susednom Poľsku.

Vzácna zbierka

V poslednej dobe sa zamerala na tvorbu vyrezávaných portrétov osobností, ale aj bežných ľudí.

V jej zbierke osobností má napríklad aj portrét s podpisom Mariky Gombitovej. „Kedysi, keď som začínala vyrezávať som o tom len snívala a dnes je to skutočnosť. Pre mňa to bol úžasný a neopakovateľný zážitok,“ netajila svoju radosť rezbárka Alena, keď jej ručne vyrezávaný obraz podpísala Gombitová.

Vyrezávaný portrét jej podpísali aj ďalšie osobnosti, medzi nimi prezidentka SR Zuzana Čaputová i speváčky Dara Rolins, Lucia Bílá i Celeste Buckingham, český herec Jan Kraus a spevák Vašo Patejdl.

Na jedno z jej diel si dokonca môžete aj sadnúť. Vyrezala aj 5-metrovú lavicu na Kalvárii v Trstenej. Jej najnovšiu tvorbu môžete sledovať aj na sociálnej sieti pod menom ALA art Mrekajová.

Foto so súhlasom autorky Aleny Mrekajovej.

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *